Archives

Wyoming youth perform well at National Western Stock Show in Denver, Colo.

Written by Saige

Denver, Colo. – During the month of January, Wyoming youth trekked to Denver, Colo. to compete in a variety of shows at the National Western Stock Show (NWSS). With hours of preparation to prepare themselves for the event, many Wyoming youth were well-rewarded for their efforts. 

Results from the junior shows are listed below, with winners in the top three listed below. Numerous other Wyoming youths placed in the top 15 in their division.

Junior Breeding Heifers

Gelbvieh Balancer 

Heifer Calves, Calved After Jan. 1, 2017 – Second Place – Menzi Spiller, Encampment

Junior Yearling Heifers, Calved Jan. 1, 2016-April 30, 2016 – Second Place – Dale Steenbergen, NS Bar Cattle, Cheyenne

Horned Hereford 

Spring Heifer Calves, calved May 1-June 30, 2017 – Second Place – Jessica Middleswarth, Torrington

Polled Herefords

Champion Polled Intermediate Yearling Female – Jessica Middleswarth, Torrington

Early Summer Yearling Heifers, Calved May1-June 15, 2016 – First Place – Jessica Middleswarth, Torrington

Highland

Heifer Calves, Calved Jan.1-April 30, 2017 – Second Place – Gavin Holmes, Cheyenne

Champion Junior Showman – Gavin Holmes, Cheyenne

Junior Ewe Lambs

Meat Breeds

Reserve Champion Other Meat Breeds Ewe Lamb – Garrett Burkett, Evansville

Ewe Lamb Subclass A – First Place – Logan Grosz, H&L Show Lambs, Torrington

Ewe Lamb Subclass A – Third Place – Paige Romsa, Casper

Ewe Lamb Subclass B – First Place – Garrett Burkett, Evansville

Wool Breeds

Grand Champion Other Wool Breeds – Blair Sanchez, Bear River

Reserve Champion Other Wool Breeds – Kiernynn Simmons, Bear River

Ewe Lamb – First Place – Blair Sanchez, Bear River

Ewe Lamb – Second Place – Kiernynn Simmoms, Bear River

Rambouillet

Grand Champion Rambouillet Ewe Lamb – Matt Rabel, Buffalo 

Ewe Lamb – Third Place – Matt Rabel, Buffalo

Showmanship

Reserve Champion Junior Showman – Garrett Burkett, Evansville

Reserve Champion Senior Showman – Paige Romsa, Casper

Southdown

Ewe Lamb – Third Place – Melanie Whitmore, Laramie

Yearling Meat Breeds

Grand Champion Yearling Ewe – Sage Romsa, Casper

Reserve Champion Yearling Ewe – Morgan Sanchez, Bear River

Yearling Wool Breeds

Grand Champion Yearling Ewe – Blair Sanchez, Bear River

Yearling Ewe – Third Place – Cooper Sanchez, Bear River

Junior Market Lambs

Junior Market

Light Weight Black Face Class Five – Third Place – Haley Benson, Rock Springs

Junior Market Goat

Light Weight Division Class 2 – Third Place – Brayson Burch, Casper

Medium Weight Division Class 1 – Second Place – Bree Coxbill, Torrington

Medium Weight Division Class 1 – Third Place – Morgan Sanchez, Bear River

Boer Goat Show

Buck Kids, 4-8 months, Third Place –Rylie Heggie, Loghard Boer Goats, Laramie

Buck Kids, 8-12 months, Seventh Place –Kem Ellis, Veteran

Doe Kids, 8-12 months, Fourth Place –Elsie Campbell, Riverton

Saige Albert, managing editor of the Wyoming Livestock Roundup, compiled this article from results available at nationalwestern.com, where complete results are available. 

Cron Job Starts